Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Na terenie naszego nadleśnictwa znajduje się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna i izba edukacyjna. Utworzone są one przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży.

Ścieżka edukacyjna „Poznaj tajemnice lasu"

     Wędrując po naszej ścieżce, zachowując ciszę, wytężając wzrok i słuch – dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o lesie i jego mieszkańcach. Ścieżka ma dwa warianty:

- Małych Odkrywców leśnych tajemnic zapraszamy na szlak czerwony – drzewa i zwierzęta zdradzą nam swoje imiona, dowiemy się jak zbudowany jest las, jak rośnie, co nam daje i jak trzeba go chronić. Długość szlaku czerwonego – ok. 2km. Szlak znajduje się nad Jeziorem Dreństwo, niedaleko wsi Woźnawieś.

- Na Starszych Odkrywców przyrodniczych zagadek czeka szlak niebieski. Powędrujemy lasem gospodarczym, dowiadując się, na czym polega gospodarka leśna. Odwiedzimy rezerwat i torfowisko – prawdziwe przyrodnicze perły, które podlegają ochronie. Obejrzymy barcie dla dzikich pszczół i bobrze nory. Długość szlaku niebieskiego – ok. 3,5 km. Szlak znajduje się w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Rajgród, w bezpośrednim sąsiedztwie szkółki leśnej.

     Rozumiejąc tajemnice lasu, będziemy potrafili go cenić, chronić i racjonalnie korzystać z wszystkich jego dobrodziejstw.

Izba edukacyjna

     Obszerna sala mogąca pomieścić 40 osób, zlokalizowana w budynku obok siedziby Nadleśnictwa. Wyposażona jest w rzutnik multimedialny i ekran, ekspozycje zabytkowych sprzętów leśnych, dermoplasty rzadkich zwierząt występujących na terenie Nadleśnictwa, zbiory biologiczne do rozpoznawania gatunków drzew, grzybów itp. Leśny klimat tworzą trofea zwierząt – poroża łosi, jeleni i saren, oręża dzików, skóry i czaszki, a także leśne znaleziska – zrzuty, fantazyjnie powykrzywiane konary, wnyki i inne ciekawostki.

     Istnieje możliwość prowadzenia zajęć warsztatowych, pogadanek i pokazów. Tematykę zajęć dostosujemy do zainteresowań odbiorców.

 

Poznaj Swój Las- ścieżka do uprawiania biegów na orientację

Ścieżka znajduje się we wsi Ruda (początek ścieżki zlokalizowany w rogu boiska gminnego). Projekt "Poznaj Swój Las" to pakiet propozycji różnorodnych aktywności od edukacji, poprzez rekreację i turystykę, aż do form sportowych. Wszystkie opierają się na orientacji terenowej. Jest to poruszanie się w terenie przy pomocy mapy i kompasu. Uczestnik odnajduje w wyznaczonej kolejności punkty kontrolne. Z mapy można korzystać zarówno w czasie biegu, jak i jazdy rowerem. Wybór drogi pomiędzy punktami jest indywidualną sprawą zawodnika, zależy od jego umiejętności. 

Nasza oferta skierowana jest do wszystkich. Korzystanie jest bezpłatne. Uczestniczymy na własną odpowiedzialność- należy pamietać o zasadach bezpieczeństwa oraz przestrzegać przepisów dotyczących zachowania się w lesie.
Chcąc skorzystać ze ścieżki należy:
- wybrać na stronie internetowej interesującą nas trasę (istnieją dwie trasy- krótka 1,4 km oraz długa 6,9 km),
- wydrukować mapę, pamiętając o odpowiedniej skali (100% lub aktualny rozmiar),
- pokonać trasę, zaliczając kolejne punkty kontrolne,
- start i meta zlokalizowane są przy tablicy informacyjnej projektu,
- sposób pokonania trasy (spacer, marsz lub bieg), jak również wybór wariantu na kolejne punkty kontrolne są samodzielna decyzją