Aktualności Aktualności

Wakacje czas zacząć!

Dla uczniów zaczęły się długo wyczekiwane wakacje. To doskonały czas, aby wybrać się do lasu. Warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że taka wycieczka będzie bezpieczna.

1. Zaaklimatyzuję się w nowym terenie. Nigdy nie wychodź do lasu czy na szlak "z marszu", zwłaszcza po długiej podróży.

2. Jeżeli to możliwe, nie wyprawiaj się do lasu w pojedynkę- najbezpieczniej wędruje się w grupie co najmniej trzyosobowej.

3. Przed wyjściem na leśną wędrówkę koniecznie zjedz śniadanie.

4. Do plecaka spakuj kanapki, gorącą herbatę i coś wysokokalorycznego, np. baron, czekoladę.

5. Nie zapominaj o repelentach (środkach odstraszających owady) i żelu łagodzącego ukąszenia.

6. Ubierz się odpowiednio do pory roku. Pamiętaj, że będziesz w ruchu, ale daleko od domu. Najważniejsze jest obuwie- mocne, najlepiej z grubym protektorem. 

7. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, sprawdź regionalną prognozę pogody, np. na meteo.pl.

8. Weź do plecaka zapałki i zapakuj je tak, aby nie zamokły. Koniecznie zabierz mapę, kompas, latarkę, komplet zapasowych baterii i scyzoryk. Akumulator w telefonie komórkowym (najlepiej z programem nawigacyjnym GPS)powinien być świeżo naładowany. Sprawdź na mapie lub w przewodniku, ile zjamie przejście danego odcinka szlaku i czy wystarczy czasu na powrót przed zmrokiem.

9. Zapamiętaj lub zapisz, skąd wychodzisz i gdzie zamierzasz dojść; zwróć uwagę na dokłane zapisanie nazw, gdyż wiele miejscowości i nazw terenowych powtarza się lub brzmi podobnie, choć leżą w różnych rejonach. To bardzo ważne w razie wzywania pomocy. W czasie wędrówki kontroluj z mapą swoją pozycję.

10. Jeśli wędrujesz szlakiem, sprawdź, jakim kolorem jest oznakowany. Pamiętaj, by nie pomylić szlaku pieszego z konnym lub rowerowym. 

11. Zostaw wiadomość (np. znajomym, gospodarzom) o swym wyjściu, planowanej trasie wycieczki i godzinie powrotu.

12. Bez potrzeby nie zmieniaj wybranej trasy, nie skracaj drogi- szlak zazwyczaj jest najkrótszą i najłatwiejszą z możliwych dróg.

13. Pamiętaj, że zawrócenie z drogi nie jest żadną ujmą, lecz objawem zdrowego rozsądku.