Aktualności Aktualności

1000 DRZEW NA MINUTĘ

Ogólnopolska akacja „1000 drzew na minutę" prowadzona jest przez Lasy Państwowe i ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że leśnicy nie tylko wycinają drzewa, ale też je sadzą.

Hasło akcji brzmi nieco abstrakcyjnie, jednak jeżeli podzielimy liczbę 500 milionów, która obrazuje, ile sadzonek pojawia się każdego roku w lesie, przez liczbę minut w ciągu 365 dni, to okazuje się, że hasło jest bardzo trafne. Gdyby wszystkie sadzonki  posadzić w jednym rzędzie to miałyby one długość z Ziemi na Księżyc i z powrotem, a po zsumowaniu ich powierzchni można by było obsadzić prawie 75 tys. boisk piłkarskich.

Akcja przeprowadzona została także w Nadleśnictwie Rajgród, Leśnictwie Podlasek. Sadzenie odbyło się 24 kwietnia w oddziale 74a. Pracowników nadleśnictwa wspomagali uczniowie klas VI i VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie- st. kpt. Arkadiusz Lichota – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej oraz policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Grajewie- Komendant Powiatowy Policji w Grajewie podinsp. Marek Palecki oraz Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Grajewie sierż. sztab. Sylwia Gosiewska. Zaproszeni goście przypomnieli o najważniejszych zasadach dotyczących bezpiecznego korzystania z lasów, wspomnieli o zagrożeniach jakimi są pożary, a także przypomnieli jak należy zachowywać się w kryzysowych sytuacjach.

Podczas spotkania udało się posadzić 4 tysiące sosen. Była to doskonała okazja do obcowania z przyrodą, przybliżenia dzieciom na czym polega praca leśników, a także przypomnienie jaką rolę pełnia Lasy Państwowe w zachowaniu trwałości lasów.

Każdy z uczestników akcji otrzymał pamiątkowy certyfikat, potwierdzający udział w wydarzeniu oraz nasionko z którego może wyhodować własne drzewko.

Spotkanie zakończyło się ogniskiem i posiłkiem. Po dobrze wykonanej pracy i solidnej dawce świeżego powietrza wszystkim dopisywał humor i apetyt. Nie zabrakło także zabaw i gier edukacyjnych.