Wydawca treści

Wakacyjne bezpieczeństwo widziane oczami dziecka

Pragniemy zachęcić uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w konkursie literacko – plastycznym pn. „Wakacyjne bezpieczeństwo widziane oczami dziecka” organizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku. Współorganizatorem konkursu jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Celem akcji jest przygotowanie dzieci i młodzieży z terenu woj. podlaskiego przed rozpoczęciem wakacji do bezpiecznego spędzania wolnego czasu letniego oraz aktywizacja w zakresie poznawania zasad bezpiecznego spędzania czasu w sezonie wakacyjnym.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu w załączniku.

Materiały do pobrania


Dni Ziemi pod hasłem „Ptaki wokół nas”

Z okazji Dnia Ziemi 30 kwietnia 2014r. w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w odbył się VII Powiatowy Turniej Szkół Podstawowych.

Organizatorami był Zespół Szkół Miejskich nr 2 wraz z Miastem Grajewo oraz Nadleśnictwem Rajgród i Biebrzański Park Narodowy.

Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem "Ptaki wokół nas". Uczniowie, przedstawiciele okolicznych placówek, brali udział w zmaganiach wiedzowych.

Drużyny rywalizowały w nietypowych konkurencjach: przebranie ucznia za dowolnego ptaka, model ptaka wykonany z materiałów recyklingowych, test wiedzy ornitologicznej, rozpoznawanie głosów ptaków, slalom z jajkiem, rzut jajkiem do gniazda, karmienie piskląt, karmienie kur.

Po podsumowaniu wszystkich konkurencji okazało się, że na podium stanęły 4 szkoły:
I miejsce – Zespół Szkół Miejskich nr 2 w Grajewie oraz Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Grajewie
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Wierzbowie
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Radziłowie

Wszystkie szkoły otrzymały nagrody ufundowane przez Zespół Szkół Miejskich nr 2, Burmistrza Grajewa, Nadleśnictwo Rajgród oraz Biebrzański Park Narodowy.


I Puchar Puszczy Piskiej

W imieniu Komitetu Organizacyjnego zapraszamy wszystkich pasjonatów biegu na orientację na I Puchar Puszczy Piskiej.

Zawody zostaną rozegrane 24 maja 2014 roku na pograniczu dwóch regionalnych dyrekcji LP - Białostockiej i Olsztyńskiej oraz dwóch powiatów - szczycieńskiego i piskiego.

Zawody zostały objęte patronatem Starosty Piskiego, Starosty Szczycieńskiego, Dyrektora RDLP Białystok i Dyrektora RDLP Olsztyn.

Po zakończeniu biegu, w ramach świętowania jubileuszu 90 – lecia Lasów Państwowych na terenie ZSL w Rucianem – Nidzie zamierzamy wspólnie z uczestnikami zawodów wykonać okolicznościowy obraz roślinny.

Regulamin zawodów znajduje się poniżej. Wszelkich potrzebnych informacji udziela kierownik zawodów -  Marek Szczepański (tel. 509-502-727).

Materiały do pobrania


Afrykański pomór świń

W dniu 27 marca 2014 Komisja Europejska opublikowała decyzję wykonawczą KE 2014/178/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich.

Ww. decyzja została notyfikowana w Polsce w dniu 31 marca 2014 r. i stała się skuteczna wraz z tą notyfikacją. Równocześnie w dniu 31 marca 2014 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie  (Dz.U. poz. 420) w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń, które stanowi wykonanie decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej. Rozporządzenie krajowe weszło w życie w dniu ogłoszenia.
 
 
 

Materiały do pobrania


Inwentaryzacja łosia

Nadleśnictwo Rajgród w lutym b.r. przeprowadzi inwentaryzację zwierząt kopytnych metodą próbnych pędzeń.

        Pędzenia obejmą około 10% terenów leśnych i bagiennych zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa, czyli około 2000 ha. Działania nasze będą zsynchronizowane z działaniami Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 Z uwagi na rozmiar przestrzenny i skomplikowaną logistykę przedsięwzięcia zapraszamy do pomocy wolontariuszy – osoby pełnoletnie i zdolne do kilkugodzinnego marszu po lesie w warunkach zimowych.

Liczymy na zainteresowanie uczniów szkół średnich, studentów i miłośników przyrody. Zapewniamy gorący posiłek, survivalowy wysiłek i wiele wrażeń w kontakcie z dziką przyrodą. Pragniemy aby czynność badawczo-gospodarcza stała się również interesującą lekcją edukacji przyrodniczo-leśnej przybliżającą jak największej grupie ludzi problematykę ochrony przyrody.

Zdając sobie sprawę jak duże emocje wiążą się z dyskusją o gospodarowaniu populacją łosi (zwłaszcza na naszym terenie) zapraszamy do roli obserwatorów przedstawicieli samorządów, organizacji ekologicznych i media.

W celu uzyskania wszelkich informacji o miejscu zbiórki i innych szczegółach organizacyjnych prosimy o kontakt e-mail: m.marcinkiewicz@bialystok.lasy.gov.pl lub pod nr. tel: 661 660 158

Wszystkich zainteresowanych uczestników prosimy o kontakt najpóźniej do 12 lutego 2013r.

            Podajemy harmonogram działań:

18 luty 2014r   900  - 1530  Leśnictwa Białaszewo Przechody

19 luty 2014r.  900  - 1500 Leśnictwa Bełda, Przejma

20 luty 2014r.  900  - 1300 Leśnictwo Kędziorowo, Ruda, Podlasek


III Rajd o Memoriał Leśnika Kawalerzysty Mjr Wojsk Polskich Nadleśniczego Antoniego Puszeta

Po raz trzeci Nadleśnictwo Rajgród było organizatorem rajdu o Memoriał Leśnika Kawalerzysty Mjr Wojsk Polskich Nadleśniczego Antoniego Puszeta.W imprezie brali udział miłośnicy jeździectwa jak i rowerzyści.

31 sierpnia to dzień Święta Kawalerii Polskiej upamiętniający bitwę pod Komarowem w roku 1920. Włączenie do Święta wyścigu rowerowego pod hasłem "wyścig plutonu kolarzy" miało przypominać o istnieniu w międzywojennych pułkach kawalerii formacji rowerowych.  Nawiązywał do tego również wyeksponowany rower kawaleryjski z 1937 r. i reklamy Państwowej Wytwórni Uzbrojenia w Warszawie kierowane między innymi do leśników.  

 

Pierwsi wystartowali rowerzyści, najszybszy był Dawid Chudek, całą trasę pokonał w nieco ponad 30 minut. Reprezentant Nadleśnictwa Leśniczy Robert Madejek uplasował się na wysokiej 8 pozycji, na metę przybył po 33 minutach. Wyznaczona trasa miała charakter przełajowy o długość 4 km, którą uczestnicy pokonywali trzykrotnie. 

Kolejni w rajdzie wystartowali jeźdźcy, mieli do pokonania taką samą odległość. Rozgrywany konkurs odbywał się w oparciu o obowiązujące przepisy i regulamin Polskiego Związku Jeździeckiego. Największą ilość punktów i zarazem pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Czopik na ogierze arabskim Sanago.

                Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Zakład Usług Leśnych Kopyciński, Nadleśnictwo Rajgród oraz Wojskową Komendę Uzupełnień w Łomży. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo oraz drobne upominki od organizatora.

Wyróżniono również najmłodszych i najstarszych uczestników rajdu, nagrodę także otrzymał najpiękniejszy koń zawodów  Tosiek –konik polski dosiadany przez Paulinę Płoszkiewicz.

Rowerzystów i jeźdźców dopingowali licznie zgromadzeni kibice. Rajd był tez okazją do miłego spędzenia czasu na łonie natury.

 


REGATY O LEŚNĄ WSTĘGĘ JEZIORA RAJGRODZKIEGO

W niedzielę 23 czerwca 2013r. na jeziorze rajgrodzkim odbyły się regaty żeglarskie pod patronatem Nadleśniczego Nadleśnictwa Rajgród.

            Sprzęt pływający i fachową obsługę regat zapewnił rajgrodzki Yacht Club "ARCUS".

            Regaty rozegrano w dwóch klasach: omega i jachty kabinowe. Rywalizować mógł każdy żeglarz posiadający patent. Na start stanęło 8 załóg, które przez kapryśną pogodę rozegrały tylko dwa biegi konkursowe.

Oto zwycięskie załogi:
Klasa Omegi: Artur Keller, Kinga Gołaszewska, Mirosław Keller

Klasa Jachtów Kabinowych: Mirosław Deresz, Marcin Wróblewski, Maria Wróblewska

            Załodze wystawionej przez Nadleśnictwo Rajgród nie dopisało szczęście - zajęli czwarte miejsce.

 


Sztandar naszych przyjaciół

W sobotę 21 września 2013r. w Szczuczynie odbyła się uroczystość nadania sztandaru Jednostce Strzeleckiej 1011 Grajewo Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej ściśle współpracującej z Nadleśnictwem Rajgród.

                Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, na której Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Janusz Stepnowsi poświecił sztandar. Po Mszy Świętej „Strzelcy" oraz zaproszeni goście zgromadzili się na placu przed kościołem, gdzie odbyła się najważniejsza część programu przeprowadzona zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym. Meldunek Komendantowi Głównemu ZS „Strzelec" OSW insp. ZS Marcinowi Waszczukowi złożył Dowódca I Okręgu Strzeleckiego mł. Insp. ZS Grzegorz Gardocki. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów zgromadzonych na placu nadleśniczy Marian Podlecki odczytał akt fundacji sztandaru dla jednostki.

                Na tej najważniejszej w osiemnastoletniej działalności organizacji uroczystości swą obecnością zaszczycili przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, Wojska, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, organizacji społecznych i kombatanckich.

                Cieszymy się razem i świętujemy z młodzieżą, która współpracuje z Nadleśnictwem Rajgród. Organizacja „Strzelec" jest nam pomocna przy różnych imprezach masowych między innymi przy inwentaryzacji zwierzyny.

 

 


Szlak konny daje wyzwania jeźdźcom

Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur służy rekreacji jeździeckiej okrągły rok, ale szczyty natężenia turystyki konnej, czyli rajdów przypadają na maj i wrzesień.

Rajdową pamiątkę i dowód jeździeckich dokonań można zdobyć wykonując rajdy w określonej regulaminowo długości i minimalnym czasie trwania. Trofeum stanowi Kamień Milowy Puszczy Augustowskiej w odmianach: brązowej, srebrnej, złotej i zimowej oraz Złoty Szlif Zagończyka Puszczy Augustowskiej (za skompletowanie wszystkich czterech odmian w ciągu dwunastu miesięcy).

Przez dwanaście lat rozdano już kilkaset kamieni, ale tylko sześć Szlifów. Fakt, że zanosi się na siódmy może nie byłby niczym szczególnym gdyby nie osoba pretendenta.

Pan Krzysztof Goszczyński, rocznik 1940, mieszkaniec Kotliny Kłodzkiej zaczął zdobywać umiejętności jeździeckie w wieku 57 lat – pozazdrościwszy tej umiejętności żonie i osiągnął niemal profesjonalną biegłość. Na szlakach górskich zdobył Brązową, Srebrną i Złotą Odznaki Górskiej Turystyki Jeździeckiej oraz uprawnienia sędziowskie TREC.

Informację o Szlaku Konnym Puszczy Augustowskiej i Mazur oraz możliwości zdobywania „Kamieni" znalazł w intrenecie.

W kwietniu bieżącego roku odbył rajd na „brąz i srebro" 21 września ukończył rajd na „złoto". Już tylko zdobycie Kamienia Zimowego, a więc minimum 200 kilometrowy rajd trwający minimum 5 dni w okresie od 1. XI do 31. III dzieli Pana Krzysztofa od zrealizowania zamiaru zdobycia (autentycznie bitego w złocie) Złotego Szlifu Zagończyka Puszczy Augustowskiej.

Pan Krzysztof ze względu na odległe miejsce zamieszkania odebrał swoje trofeum zaraz po ukończeniu rajdu, natomiast wręczenie kolejnych kilkudziesięciu Kamieni Milowych odbędzie się w uroczystej oprawie podczas obchodów „Hubertusa 2013" w Stadninie Żarnowo 26 października bieżącego roku.